tel. 728 772 980 email: novak@jrengineering.cz

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak se chovat ekologicky? Mnohdy tuto myšlenku zavrhneme už jen kvůli obavám, že nás to bude něco stát, že se budeme muset něčeho vzdát. Stačí si však osvojit pár zásad, které se po nějaké době stanou automatickými. Ta nejzákladnější pravidla navíc většinou nic nestojí, naopak vám mohou uspořit nemalé částky z rodinného rozpočtu. Jako další bonus budete mít dobrý pocit, že životní prostředí nezatěžujete více, než je nezbytně nutné.

Seznam ekologických a současně ekonomických tipů jsme rozdělili podle počátečních investic:

Nic to nestojí

Režim stand-by není zadarmo

Vypínáte televizi poctivě nebo pouze na ovladači? Pohodlnější je druhá varianta. Jenže stand-by mode čili pohotovostní režim se stará nejen o vaše pohodlí, ale také o neustálý odběr elektřiny – ten představuje zhruba 3–5 Wh. To nevypadá tak zle. Zkuste si ale sečíst spotřebu u veškerých přístrojů v pohotovostním režimu v domácnosti za celý den, nebo dokonce rok. Průměrná domácnost takto spotřebovává nonstop 20 až 30 wattů, což dělá kolem 1300 Kč ročně. Pokud si necháváte permanentně v zásuvce notebook, který nevypínáte, zaplatíte jen za něj ročně okolo 1700 Kč.

Perte na nižší teplotu

Při praní můžete šetřit životní prostředí optimálním dávkováním prádla a volbou vhodné teploty. Při přeplněné pračce může odběr elektřiny výrazně vzrůst, stejně jako při vyšší teplotě praní, než je nutné. Snížením teploty z 90 na 60 °C dosáhnete přibližně čtvrtinové úspory elektřiny a zabráníte zbytečnému opotřebení prádla.

Mrazák a lednice nepatří k topení

Lednici a mrazák mějte umístěny nejlépe někde na chladnějším a stinném místě, rozhodně ne u radiátoru. Při rozmrazování potravin také můžete šetřit – místo rychlého rozmrazení v mikrovlnné troubě, můžete například maso vyndat z mrazáku den před plánovanou přípravou.

Vaření urychlí poklička

Až na trojnásobek může vzrůst spotřeba energie při vaření bez použití pokličky. Dejte pozor, aby poklička na hrnec dobře seděla, stejně jako hrnec na plotýnku. Malý hrnec na velké plotně jen plýtvá energií.  Plotýnku také můžete vypnout s předstihem a využít na dovaření už jen zbytkové teplo.

Motor vypínejte

Dříve platilo, že při startování spotřebuje auto víc benzinu, než když ho necháte chvíli běžet naprázdno. Kalifornská energetická komise však nyní upozorňuje, že u moderních vozů se vstřikováním bývá za deset vteřin, kdy auto běží naprázdno, spotřeba vyšší než při nastartování.

Za pár korun

Třiďte odpad

Pokud nemáte barevné kontejnery blízko domova, možná vás bude něco málo stát odvoz vytříděného odpadu. Ovšem za ten dobrý pocit to jistě stojí – odpad již v České republice třídí dvě třetiny obyvatel. I zde je ale prostor ke zlepšení – můžete například popřemýšlet, jak odpadu vyprodukovat, co nejméně, případně zda by „odpad“ nešlo využít ještě k něčemu dalšímu. Příklad – šroubovací sklenice můžete využít k uložení sypkých potravin či do nich zavařit úrodu ze zahrádky. Přečtené časopisy můžete nabídnout místní knihovně, rádi si je přečtou další čtenáři.

Na nákup si noste vlastní tašky

Mnohdy se vedou diskuze, zda plastové či papírové. Zpracování materiálů na výrobu obou typů je energeticky náročné, za oboje při nákupu také opakovaně utrácíte. Na skládce se navíc ani ty papírové mnohdy nestihnou rozložit, protože odpad je skladován bez přístupu vzduchu a vody. Nejlepší a nejlevnější variantou je tedy vlastní látková taška, kterou pořídíte za pár desítek korun.

Větší investice

Ušetřete za svícení

Pokud nahradíte klasické žárovky úspornými, můžete ušetřit až 80 % energie. Počáteční investice je sice vyšší, tyto zdroje světla mají ale mnohonásobně delší životnost než klasické žárovky, dokonce až 15krát. V provozu tak vydrží roky a prvotní náklady se v čase vrátí.

Vyměňte žrouty elektřiny

Chladnička, mrazák a jiné spotřebiče starší deseti mají většinou větší spotřebu než spotřebiče nové.  Podle odborníků se vzhledem k rostoucím cenám elektřiny často vyplácí vyměnit starší, byť ještě funkční výrobek za nový, s nízkou – třeba poloviční – spotřebou. Nejefektivnější kategorie elektrospotřebičů hledejte pod označením A+, A++ a A+++.

Zdroj: http://finexpert.e15.cz/9-tipu-jak-se-chovat-soucasne-ekologicky-i-ekonomicky

Před tím, než začnete spílat na neustálé zdražování vody nebo ostatních energií, sáhněte si do svědomí a zamyslete, jestli pro finanční úsporu nemůžete udělat něco vy sami. Například podle průzkumu společnosti Henkel při čištění zubů nezavírá tekoucí vodu čtvrtina Čechů. Ročně se tak vyplýtvá voda zhruba za 4,2 miliardy korun.

Možná to někomu připadá jako banalita, aby zavíral kohoutek s tekoucí vodou při čištění zubů, ale absolutní čísla jsou alarmující. A to v nich nejsou promítnuté úspory, kterých lze docílit například správným splachováním nebo úsporným sprchováním,“ říká David Otáhal z portálu neoperlcz.cz, který se ve své praxi dlouhodobě zabývá problematikou šetření vodou.

Zbytečně zaplatíte 1 700 korun ročně

Pokud si čistíte zuby dvakrát denně doporučené dvě minuty a nezavíráte u toho kohoutek s vodou, zbytečně tak necháte protéct 60 litrů vody, což je 21,9 kubíků vody. V Praze stojí vodné a stočné cca 77,66 korun za metr krychlový. Nejen že tedy zbytečně plýtváte pitnou vodou, ale také přijdete zhruba o 1 700 korun ročně na osobu.

V případě, že se stejně chová čtyřčlenná rodina, částka se vyšplhá na 6 800 korun a vyplýtvané litry množství vody přesáhne 87 600 litrů za rok. „A kdo se bez naplno puštěného kohoutku nemůže obejít, měl by si alespoň nainstalovat omezovač průtoku, takzvaný spořič. Rázem mu klesne spotřeba vody až o sedmdesát procent,“ upozorňuje Otáhal.

Podle průzkumu vodou takto nešetří čtvrtina obyvatelstva, tedy cca 2,5 milionu lidí. Všichni dohromady tedy ročně vyplýtvají jen na čištění zubů naprosto bez užitku vodu za 4,25 miliardy korun.

Za vodu ušetříte také tím, že se budete spíše sprchovat, než si každý den napouštět plnou vanu vody. „Je všeobecně známo, že sprchování je samo o sobě méně náročné na spotřebu vody než každodenní koupel, ale už jen málokdo si uvědomí, že je menší spotřeba vody znamená také menší výdaje za elektriku nebo za plyn, který vodu ohřívá,“ radí Otáhal.

Pokud se ke sprchování použije i speciální úsporný nástavec – takzvaný perlátor, rázem se sníží spotřeba teplé vody až o 50 procent Navíc vy žádný rozdíl nezaznamenáte.

Spotřebiče jsou kategorie sama o sobě. Nejen, že je dobré pořídit si spíše úsporný spotřebič, ale také zvolit ten správný program. Týká se to hlavně praček a myček, kdy úspora může být opravdu veliká.

Jestli vám kape kohoutek, s jeho opravou neotálejte. Podle odborníků můžete po pár kapkách přijít až o 24 litrů denně.

Rozumně se dá ušetřit i na elektřině

Nejen vodou lidé zbytečně plýtvají. Náklady například na elektřinu si můžete snížit vhodným výběrem spotřebiče. Při pořizování nové myčky, pračky, nebo sporáku, kontrolujte nejen funkčnost, ale také energetickou třídu. Ta by měla být minimálně A, A+, nejlépe však A++. Vyšší energetické třídy jsou sice dražší, ale peníze se vám vrátí v poměru k ušetřené energie.

Staré spotřebiče také „žerou“ mnohem více energie než nové. Vyplatí se investovat do úsporných výrobků, jako je třeba počítač nebo tiskárna označené značkou TCO nebo Energy Star.

Zdroj: http://www.hypoindex.cz/platite-moc-za-vodu-usetrit-se-da-jednoduse/