Máme pro Vás 10.tip – úspora vody pomocí našich spořičů
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak se chovat ekologicky? Mnohdy tuto myšlenku zavrhneme už jen kvůli obavám, že nás to bude něco stát, že se budeme muset něčeho vzdát. Stačí si však osvojit pár zásad, které se po nějaké době stanou automatickými. Ta nejzákladnější pravidla navíc většinou nic nestojí, naopak vám mohou uspořit nemalé částky z rodinného rozpočtu. Jako další bonus budete mít dobrý pocit, že životní prostředí nezatěžujete více, než je nezbytně nutné.
Seznam ekologických a současně ekonomických tipů jsme rozdělili podle počátečních investic:
Nic to nestojí
Režim stand-by není zadarmo
Vypínáte televizi poctivě nebo pouze na ovladači? Pohodlnější je druhá varianta. Jenže stand-by mode čili pohotovostní režim se stará nejen o vaše pohodlí, ale také o neustálý odběr elektřiny – ten představuje zhruba 3–5 Wh. To nevypadá tak zle. Zkuste si ale sečíst spotřebu u veškerých přístrojů v pohotovostním režimu v domácnosti za celý den, nebo dokonce rok. Průměrná domácnost takto spotřebovává nonstop 20 až 30 wattů, což dělá kolem 1300 Kč ročně. Pokud si necháváte permanentně v zásuvce notebook, který nevypínáte, zaplatíte jen za něj ročně okolo 1700 Kč.
Perte na nižší teplotu
Při praní můžete šetřit životní prostředí optimálním dávkováním prádla a volbou vhodné teploty. Při přeplněné pračce může odběr elektřiny výrazně vzrůst, stejně jako při vyšší teplotě praní, než je nutné. Snížením teploty z 90 na 60 °C dosáhnete přibližně čtvrtinové úspory elektřiny a zabráníte zbytečnému opotřebení prádla.
Mrazák a lednice nepatří k topení
Lednici a mrazák mějte umístěny nejlépe někde na chladnějším a stinném místě, rozhodně ne u radiátoru. Při rozmrazování potravin také můžete šetřit – místo rychlého rozmrazení v mikrovlnné troubě, můžete například maso vyndat z mrazáku den před plánovanou přípravou.
Vaření urychlí poklička
Až na trojnásobek může vzrůst spotřeba energie při vaření bez použití pokličky. Dejte pozor, aby poklička na hrnec dobře seděla, stejně jako hrnec na plotýnku. Malý hrnec na velké plotně jen plýtvá energií. Plotýnku také můžete vypnout s předstihem a využít na dovaření už jen zbytkové teplo.
Motor vypínejte
Dříve platilo, že při startování spotřebuje auto víc benzinu, než když ho necháte chvíli běžet naprázdno. Kalifornská energetická komise však nyní upozorňuje, že u moderních vozů se vstřikováním bývá za deset vteřin, kdy auto běží naprázdno, spotřeba vyšší než při nastartování.
Za pár korun
Třiďte odpad
Pokud nemáte barevné kontejnery blízko domova, možná vás bude něco málo stát odvoz vytříděného odpadu. Ovšem za ten dobrý pocit to jistě stojí – odpad již v České republice třídí dvě třetiny obyvatel. I zde je ale prostor ke zlepšení – můžete například popřemýšlet, jak odpadu vyprodukovat, co nejméně, případně zda by „odpad“ nešlo využít ještě k něčemu dalšímu. Příklad – šroubovací sklenice můžete využít k uložení sypkých potravin či do nich zavařit úrodu ze zahrádky. Přečtené časopisy můžete nabídnout místní knihovně, rádi si je přečtou další čtenáři.
Na nákup si noste vlastní tašky
Mnohdy se vedou diskuze, zda plastové či papírové. Zpracování materiálů na výrobu obou typů je energeticky náročné, za oboje při nákupu také opakovaně utrácíte. Na skládce se navíc ani ty papírové mnohdy nestihnou rozložit, protože odpad je skladován bez přístupu vzduchu a vody. Nejlepší a nejlevnější variantou je tedy vlastní látková taška, kterou pořídíte za pár desítek korun.
Větší investice
Ušetřete za svícení
Pokud nahradíte klasické žárovky úspornými, můžete ušetřit až 80 % energie. Počáteční investice je sice vyšší, tyto zdroje světla mají ale mnohonásobně delší životnost než klasické žárovky, dokonce až 15krát. V provozu tak vydrží roky a prvotní náklady se v čase vrátí.
Vyměňte žrouty elektřiny
Chladnička, mrazák a jiné spotřebiče starší deseti mají většinou větší spotřebu než spotřebiče nové. Podle odborníků se vzhledem k rostoucím cenám elektřiny často vyplácí vyměnit starší, byť ještě funkční výrobek za nový, s nízkou – třeba poloviční – spotřebou. Nejefektivnější kategorie elektrospotřebičů hledejte pod označením A+, A++ a A+++.
Zdroj: http://finexpert.e15.cz/9-tipu-jak-se-chovat-soucasne-ekologicky-i-ekonomicky